pyłek kwaitowy bałon 200g

Bądź zdrowy Pyłek Kwiatowy ekologiczny

PYŁEK KWIATOWY

Pyłek kwiatowy jest, bez wątpienia, najwartościowszym, odżywczym produktem roślinnym. jego definicja brzmi:męskie komórki rozrodcze powstające w pylnikach roślin nasiennych postaci drobnych ziarenek, wyposażonych przez Stwórcę w kompleks składników niezbędnych do przetrwania gatunku, a między innymi, w środki konserwujące i zabezpieczające przed szkodliwymi czynnikami biologicznymi. Bywa różnokolorowy: od białego poprzez wszelkie odcienie żółtego, czerwonego, po zielony, błękitny, czarny. Różne rośliny wytwarzają pyłek o różnej barwie, kształcie i różnej wartości i ilości. np. jeden kwiatostan kukurydzy może wytworzyć ok.50 mln. ziaren pyłku, jabłoni około 100 tyś., mniszka ok. 240 tyś.

Dla pszczół pyłek jest źródłem białka, niezbędnego przy żywieniu larw i młodych robotnic. Pszczoły są też anatomicznie przystosowane do zbioru pyłku. Na trzeciej parze nóg posiadają tzw. „koszyczki” służące im do składania, a następnie transportu do ula, zebranych i zlepionych wytworem wola ziaren pyłku w postaci niewielkich grudek. Grudki te, zebrane z kilku, kilkudziesięciu kwiatów, przyniesione do ula, zostają rozdrobnione i po zwilżeniu miodem i dodaniu enzymów przez pszczoły ulowe, zostają ubite główkami w komórkach. Zachodzą wtedy procesy podobne do tych, jakie zachodzą w kiszonych ogórkach czy kapuście, a m.im.wytwarza się kwas mlekowy, w wyniku czego powstaje trwałe i wartościowe, bardzo pożywne, także dla ludzie, lekarstwo nazywane pierzgą.

Natomiast przynoszony przez pszczoły do ula pyłek jest im tylko podbierany, suszony i udostępniany zainteresowanym ludziom, jako  wspomniana odżywka i naturalny, niesyntetyczny, niedający skutków ani „przyzwyczajenia”  się organizmu, coraz bardziej doceniany lek.

Skład chemiczny pyłku jest bardzo bogaty i to on decyduje o jego ogromnej wartości dla organizmu ludzkiego. Zawiera m.in. węglowodany, fruktozę i glukozę, białko: aminokwasy, egzogenne, lipidy, niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe, fosfolipidy i fitosterole, związki fenolowe, flawonoidy, kwasy fenolowe, leukoantocyjany, katechiny, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach A, D i E, rozpuszczalne w wodzie B1, B2, B6 oraz biopierwiastki – makro-elementy takiej jak wapń, fosfor, magnez, potas i mikro-elementy – żelazo, cynk, miedź, mangan, krzem. Razem udokumentowano w pyłku ponad 250 składników (prof. R Czarnecki z UJ w Krakowie twierdzi, że jest ich ponad 500), stąd jego zapobiegawcze i lecznicze wartości.

LECZNICZE WŁAŚCIWOŚC

Liczne, potwierdzone praktyką badania medyczne wykazały, że pyłek obniża zawartość cholesterolu we krwi, osłania i odtruwa tkankę wątrobową, poprawia funkcjonowanie przewodu pokarmowego, wzmaga wydzielanie soków trawiennych, a także niektórych hormonów ( testosteron, insulina, tyroksyna), wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, działa przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo, podwyższa naturalną odporność organizmu.

Jest więc pyłek skutecznym lekiem w takich chorobach jak: wrzody żołądka, dwunastnicy, przewlekłe biegunki i uporczywe zaparcia.

Pyłek ma wyraźne działanie przeciwmiażdżycowe. Należy go więc używać w schorzeniach naczyń wieńcowych serca, stanach pozawałowych, w zaburzeniach krążenia, przy zbyt wysokim lub niskim ciśnieniu, które w naturalny sposób reguluje.

Przyjmowanie pyłku przez osoby starsze powoduje zahamowanie zmian miażdżycowych w naczyniach mózgu, zaniki bólu, poprawę pamięci i ogólnego samopoczucia. Pyłek poprawia też krążenie obwodowe, szczególnie kończyn dolnych; działa rozkurczowo na naczynia wieńcowe.

Pyłek działa osłaniająco na komórki wątroby, tak w procesach zapalnych, toksycznych, pourazowych, jak i w przypadkach polekowych. Wskazany jest więc w zapaleniach wątroby, tak na tle bakteryjnym, jak i wirusowym; w toksycznym uszkodzeniu na tle przewlekłego alkoholizmu, w zaniku wątroby, jej marskości oraz w stanach pourazowych.

Składniki pyłku, głownie tokoferole, fitosterole, selen, lipidy i inne likwidują zaburzenia funkcjonowania gruczołów płciowych, cofanie się zmian zapalnych i przerostowych w gruczole krokowym( 88% skuteczności), likwidują zaleganie moczu. Pyłek poprawia też spermatogenezę u mężczyzn i owogenezę u kobiet, zapobiegając tym samym poronieniom.

Pyłek zapobiega niedokrwistości spowodowanej niedoborem, żelaza, miedzi, kobaltu i manganu, tak u dorosłych jak i u dzieci, pomaga przy opóźnionym rozwoju dzieci.

Przyjmowanie pyłku zwiększa wydzielanie działającej przeciwcukrzycowo insuliny, powoduje też wzrost wydzielania tyroksyny w niedoczynności tarczycy.

Dzięki obecności w pyłku m.in. witaminy A i ryboflawiny, jego przyjmowanie powoduje wyraźną poprawę wzroku, a nawet cofanie się zmian chorobowych wywołanych zapaleniem siatkówki, rogówki i spojówek.

Pyłek powoduje poprawę ukrwienia tkanki nerwowej, normalizuje poziom biopierwiastków i związków biotycznych, prowadząc do polepszenia zdolności i koncentracji myślenia. Obniża stany napięcia nerwowego i pobudzenia psychoruchowego, prowadzi do poprawy samopoczucia, działa uspokajająco. Przyjmując pyłek możemy stopniowo eliminować leki psychotropowe wywołujące, jak wiadomo, bardzo groźne zjawisko psychofizycznego uzależnienia i często nieodwracalne  zmiany w organizmie.

Pyłek zmniejsza też, w odczuwalnym stopniu, bóle organizmu przy chorobach nowotworowych, szczególnie u chorych na białaczkę.

Przyjmując pyłek w maksymalnych dawkach uzupełniamy brakujące naszemu organizmowi składniki, konieczne do prawidłowego funkcjonowania i samoobrony, a wynikające z niewłaściwego odżywiania, przyjmowania leków, używania wyjałowionego przez środki chemiczne( opryski” glifosat”, nawożenie, przetwórstwo, konserwację), pokarmu; chronimy nasz organizm przed skutkami promieniowania jonizującego, w tym oddziaływania telewizora czy komputera. Bardzo istotną zaletą pyłku, tego naturalnego, wspaniałego leku, jest jego nietoksyczność i brak skutków ubocznych, mimo wielomiesięcznego przyjmowania.

To tylko niektóre i w bardzo skróconej wersji podanie, z niezwykle licznych właściwości tego coraz bardziej docenianego i wartościowego niż miód, wytworu pszczelego.

DAWKOWANIE PYŁKU

Podstawowa dawka lecznicza pyłku dla dorosłych, to 4-8 łyżeczek od herbaty, czyli 30-36 g. Czubata łyżeczka od herbaty suszonego pyłku to 8 g., płaska to 5 g. Dawka profilaktyczna dla dorosłych to 15-20 g. na dobę. Małym dzieciom do lat 7 podajemy 1/3 tej dawki, większy- 1/2 dawki dla dorosłych.

Dawki te, w zależności od możliwości ich przyjmowania, dzielimy na dwie lub trzy porcje, zaczynając od dawek niepełnych i stopniowo dochodząc do dawki pełnej.

Suszony pyłek, a taki najczęściej mamy możliwość nabycia, w niewielkim tylko stopniu jest wykorzystywany przez układ pokarmowy. Aby temu zapobiec należy go, na kilka godzin ( minimum 3) przed spożyciem rozpuszczać w mleku, jogurcie, wodzie, soku czy miodzie i w tej postaci przyjmować, najkorzystniej dla organizmu, na ok. 30 minut przez posiłkiem. Zaleca się przyjmowanie pyłku razem z miodem rozpuszczonym w wodzie. Najlepiej, gdy przyrządzony on jest wieczorem, a rano spożyty lub przyrządzony rano i spożyty wieczorem, wtedy  2-3 godz. po posiłku.

Ponieważ efekty osiąga się tylko poprzez systematyczne i trwałe zażywanie, jak przy każdym leku ziołowym, pyłek należy zażywać 2-4 razy w roku przez okres 4-6 tygodni.

Przyjmując pyłek czy pierzgę razem z innymi produktami pszczelimi( miód, propolis, mleczko) możemy zmniejszyć dawkę pyłku o połowę, ponieważ produkty te wzajemnie wzmacniają swoje oddziaływanie na nasz organizm.

 

Zapraszam do z kosztowania zdrowych produktów pszczelich ekologicznych bez chemii

pozdrawiam Paweł