F-ZINC

CYNK JAKO SILNY PRZECIWUTLENIACZ A CUKRZYCA ?

Cynk

Cynk jest nie tylko silnym przeciwutleniaczem, ale również pierwiastkiem odgrywającym pierwszoplanową rolę w metabolizmie insuliny. Wykazano, że podwyższony poziom cynku pobudza wydzielanie insuliny w obu typach cukrzycy, a właśnie chorzy na cukrzycę eliminują go w zwiększonych ilościach . Suplementy cynku są więc szczególnie wskazane w cukrzycy, tym bardziej że dieta o dużej zawartości błonnika (bogato-resztkowa), często zalecana cukrzykom w ramach kontroli ciężaru ciała i glikemii, zmniejsza wchłanianie tego pierwiastka drogą naturalną . Ponieważ poziom cynku w organizmie obniża się z wiekiem, suplementy wskazane są również u ludzi starszych.

Cynk jest bowiem mikroelementem niezbędnym dla zdrowia, głównie jako koenzym ponad 200 enzymów, w tym dysmutazy ponadtlenkowej (SOD) -jednego z głównych enzymów przeciwutleniających – a także enzymów odpowiedzialnych za replikację DNA – procesu podstawowego dla naszego życia. Cynk odgrywa również ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu immunologicznego . W razie rozpoznania choroby nowotworowej lekarze zalecają jednak odstawienie suplementów cynku, podejrzewając, że może on być wykorzystywany również przez komórki nowotworowe . Rozstrzygnięcie tej kwestii wymaga jeszcze dalszych badań .

Cynk ma również pewien udział w hamowaniu procesu degeneracji plamki (w siatkówce oka) . Jak wynika z obserwacji, może również poprawiać czynność tarczycy u dzieci z zespołem Downa, wspomagać ich siły obronne, a nawet stymulować wzrost, z reguły zbyt niski w tej ciężkiej chorobie chromosomalnej . Niedobór cynku w organizmie pociąga za sobą apatię, utratę apetytu, spowolnienie wzrostu i złe gojenie się ran . Charakterystycznym objawem niedoboru mogą być białe przebarwienia na paznokciach . Brak cynku odbija się również na pracy narządów zmysłów, prowadząc do zaburzeń smaku, powonienia i wzroku . Uzupełnienie niedoborów suplementami nasila z kolei produkcję testosteronu, męskiego hormonu płciowego. Nadmiar cynku nie jest jednak pożądany, ponieważ zakłóca wchłanianie miedzi, a więc i funkcjonowanie podjednostki dysmutazy ponadtlenkowej zależnej od miedzi (Cu-SOD), niezwykle ważnej w systemie obrony przed wolnymi rodnikami .

Zalecane dawki cynku wahają się w przedziale 15-30 mg dziennie (10 mg u dzieci), jednak nie powinny przekraczać 100 mg z uwagi na wyżej wspomnianą konkurencję z miedzią oraz ryzyko objawów niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymiotów, bólów brzucha itp .) . Wskazane jest wreszcie przyjmowanie cynku w postaci soli kwasów organicznych, na przykład pikolimanu cynku . Zalecana dawka dzienna : 15-20 mg.

Naturalne źródła: pestki dyni, warzywa strączkowe (groch), ostrygi i kraby, przetwory mleczne, chude mięso, orzechy, żółtka jaj, morele, warzywa o dużej zawartości skrobi, drożdże piwne.

Zapraszam serdecznie do suplementacji niezbędnego cynku

pozdrawiam Paweł 🙂

  • Andrzej Ciesielski

    super