F-FOLIC ACID 400

KWAS FOLIOWY JAKO DOBRY PRZECIWUTLENIACZ-ANTYOKSYDANT

Kwas foliowy

 

Zdaniem doktora Balcha (1998), leczenie wyłącznie kwasem foliowym (kwas pteroilomonoglutaminowy )wydaje się przedłużać życie chorych na raka tylko o kilka miesięcy, rzadko o kilka lat . Niemniej, w świetle współczesnej wiedzy i możliwości medycyny, trzeba uznać, że jest to krok w dobrym kierunku. Istnieją uzasadnione przypuszczenia, że niektóre przeciwutleniacze mają zdolność do spowalniania rozwoju pewnych typów raka bardziej niż innych . Doktor Balch cytuje w swojej książce wyniki badań sugerujących, że kwas foliowy łagodzi ból w chorobach nowotworowych i objawy uboczne chemioterapii . Z obserwacji wynika również, że im bardziej zaawansowana jest choroba, tym większe znaczenie ma forma utleniona kwasu foliowego, zwłaszcza jeśli chodzi o raka jajnika .

Znane są wreszcie korzystne efekty kwasu foliowego jako przeciwutleniacza w leczeniu niektórych nowotworów układu pokarmowego -jelita grubego, wątroby i trzustki . Niedobór kwasu foliowego wydaje się również zwiększać ryzyko miażdżycy tętnic i zawału serca . Kwas foliowy, zarówno pojedynczo, jak i w połączeniu z witaminami B 6 i B 12 obniża poziom cholesterolu i homocysteiny, dwóch ważnych czynników ryzyka chorób układu krążenia . Niedobór kwasu foliowego stwierdza się również w około połowie przypadków przewlekłych zapaleń stawów. Wszystkie te względy przemawiają za stosowaniem kwasu foliowego u ludzi dotkniętych lub zagrożonych powyższymi chorobami. Zalecana dawka wynosi u nich 400 µg trzy razy dziennie . Nie należy obawiać się przedawkowania, ponieważ ewentualny nadmiar rozpuszczalnego w wodzie kwasu foliowego jest szybko eliminowany przez nerki . Zalecana dawka dzienna : 180-300 µg .

Naturalne źródła: ziarno fasoli, szpinak i inne zielone warzywa liściaste, marchew, awokado, morele, pełnoziarnista pszenica, kukurydza, migdały, kasztany jadalne, żółtka jaj .

Zapraszam do suplementacji dobrej witaminy folic acid (kwas foliowy)

pozdrawiam Paweł 🙂