Coconut with jars of coconut oil and cosmetic cream on wooden ba

OLEJ KOKOSOWY jest ZDROWY

Olej kokosowy jest olejem jadalnym, który od tysięcy lat jest spożywany w tropikalnych miejscach. Badania przeprowadzone w rodzimych dietach o wysokiej zawartości oleju kokosowego wykazują, że populacje te mają ogólnie dobre zdrowie i nie cierpią tak wiele od współczesnych chorób zachodnich krajów, w których olej kokosowy jest rzadko spożywany.

Korzyści zdrowotne oleju kokosowego

Jakie są korzyści zdrowotne związane z olejem kokosowym? ;

Naukowcy twierdzą powołując się na badania że osoby cierpiące na chorobę Alzheimera zażywając regularnie olej kokosowy poprawiają swoje funkcjonowanie mózgu a nawet niektórzy śmią twierdzić że odwracają efekty choroby Alzheimera. Olej kokosowy spożywany codziennie pozytywnie wpływa na osoby z cukrzycą typu 1 i typu 2 nie powodując wyrzutu insuliny a jednocześnie dostarczając im energii. Jest też wiele doniesień o korzyściach stosowania oleju kokosowego przez osoby, które cierpią z powodu niedoczynności tarczycy, ponieważ olej kokosowy pomaga zwiększyć metabolizm i podnieść temperaturę ciała w celu promowania zdrowia tarczycy. Ograniczenie węglowodanów i zwiększenie ilości oleju kokosowego w diecie spowodowało również, że wiele osób zgłosiło utratę wagi bez efektu jojo i głodzenia się.  Osoby cierpiące na przerost grzyba candida albicans w układzie pokarmowym, donoszą również o korzyściach płynących z kokosowego oleju, ponieważ ma w swoim składzie kwas kaprylowy który utrudnia się namnażaniu grzybów a w dużych stężeniach je niszczy. Osoby cierpiące na różne choroby skórne, takie jak łuszczyca(mowa o łuszczycy zewnętrznej) czy atopowe zapalenie skóry, smarując dane miejsca olejem kokosowym, odczuwają mniejszy dyskomfort towarzyszący tym chorobą. Korzyści z oleju kokosowego dla zdrowych włosów są również dobrze znane są badania które mają na celu udowodnienie że olej kokosowy potrafi pobudzić do wzrostu cebulki włosa w miejsca na głowie objęte łysieniem a także wzmocnić pozostałe włosy zapobiegając ich wypadaniu. Inne zdrowe korzyści oleju kokosowego obejmują zwalczanie infekcji wirusowych i bakteryjnych to za sprawą kwasu laurynowego(Kwas laurynowy ma na przykład długą historię stosowania w zwalczaniu patogenów, a badania trwały od ponad 50 lat.). Olej kokosowy jest coraz częściej stosowany przez sportowców i trenerów(trenerki) fitness, dając im przewagę w utrzymaniu poziomów energii dłuższej bez węglowodanów i różnych sztucznych stymulantów.

 Olej kokosowy był kiedyś powszechny w zachodnich krajach, takich jak Stany Zjednoczone. O długiej żywotności i temperaturze topnienia 76 stopni olej kokosowy był ulubionym w przemyśle piekarniczym. Negatywna kampania przeciwko tłuszczom nasyconym w ogóle, a zwłaszcza olejom kokosowym, w ostatnich latach spowodowała, że większość producentów żywności zrezygnowała z oleju kokosowego w ostatnich latach na rzecz uwodornionych olejów wielonienasyconych pochodzących z głównych dotacji rządowych w Stanach Zjednoczonych, w szczególności kukurydzy i soja. Te uwodornione oleje zawierają kwasy tłuszczowe trans. A jak wiemy tłuszcze trans czyli utwardzone oleje roślinne (słonecznikowy, rzepakowy itp.) przyczyniają się do wielu chorób przewlekłych m.in. do zmian miażdżycowych, powodując przewlekłe stany zapalne organizmu, mogą spowodować cukrzyce typu 2,  zmniejszyć płodność, osłabić nasz system immunologiczny.

W internecie istnieje setki przepisów i receptur co można zrobić z olejem kokosowym. Dużo jest też filmów pokazujących z czym komponuje się najlepiej np kawa z  olejem kokosowym. 🙂

serdecznie zapraszam do zakupu zdrowego oleju kokosowego

pozdrawiam Paweł 🙂