Kit pszczeli Propolis 50g Bałon

PROPOLIS BIO-KIT PSZCZELI

Propolis, to balsamiczno-żywiczna, przebogata w liczne biologiczne i farmakologiczne czynne, naturalne związki chemiczne, substancja wytworzona przez pszczoły z żywiczno-woskowych wydzielin pączków i żywic określonych drzew u krzewów. Substancja najczęściej brązowego, z odcieniami, koloru, gromadzona w postaci lepkiego, smolistego surowca w pszczelim domku, w różnych jego miejscach, najczęściej przy wejściach i wyjściach i na górnej części ramek.

Służy do dezynfekcji i mumifikacji rabusiów, które wtargnęły do ula i tam zostały uśmiercone; do polerowania ścian ula, a także komórek przed złożeniem do nich przez królową jajeczek; do łączenia ramek z plastrami. To dzięki propolisowi ul wolny jest od drobnoustrojów, a pszczoły jedynymi na świecie owadami wolnymi od wirusów i bakterii, które stanowiłyby zagrożenie dla rodziny.

Propolisu, mimo prób, nie udało się stworzyć chemicznie. Jego naturalny skład jest tak złożony, że do dziś, mimo postępu nauki i techniki, nie do końca został zbadany. Skład propolisu częściowo uzależniony jest od miejsca pochodzenia, okresu zbioru i miejsca w ulu, z którego został pobrany.

W propolisie, mówiąc najogólniej, stwierdzono ok. 54-80% żywic i balsamów, ok. 4-6% wosku roślinnego, ok. 15-40% wosku pszczelego, ok. 4-15% olejków aromatycznych, ok. 5-11% pyłku kwiatowego, ok. 4-10% kwasów organicznych: alkoholi, mikroelementów i flawonoidów. Ze związków flawonoidowych znaleziono m.in. betuliny, kwercetyny, waniliny, kwas kakaowy, sorbowy, ferulowy, cynamonowy, izowaniliny i aminokwasy. Spośród witamin w propolisie znajdują się: A, B1, B2, C, E, H, PP oraz kwasy tłuszczowe. Stwerdzono też występowanie, w różnych ilościach, niekiedy tylko śladowych, substancji mineralnych takich jak: wapń, miedź, chrom, żelazo, mangan, nikiel, cynk, stront, srebro, ołów, kobalt, cynę, potas, siarkę, krzem, tytan, ród, aluminium, bar, wanad, magnez, fosfor oraz mono-i polisacharydy, glikozydy, enzymy i wysokowartościowe substancje wzrostowe. Razem, jak dotąd w propolisie udało się wyróżnić około 300 składników.

PROPOLIS Z DOBRYM SKUTKIEM STOSUJE SIĘ NA NASTĘPUJĄCE CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI(WG DR. MED. JERZEGO GALI)

 • Choroby skóry: ropne schorzenia skóry na tle bakteryjny( gronkowcowe, paciorkowcowe i mieszane-czyraki gromadne, zapalenia mieszków włosowych, gruczołów potowych i in.), grzybice skóry( między-palcowe, fałdów skórnych), alergiczne schorzenia skóry(gruźlica, łuszczyca), wirusowe choroby skóry(półpasiec, opryszczki), troficzne schorzenia skóry(owrzodzenia żylakowate podudzi, odleżyny, owrzodzenia troficzne skóry kikutów po amputacyjnych), termiczne uszkodzenia skóry( oparzenia, odmrożenia, bliznowe), popromienne uszkodzenia skóry, wypadanie włosów.
 • Choroby jamy ustnej i zębów: ostre i przewlekłe zapalenia błony śluzowej jamy ustnej (afty), rogowacenie białej błony śluzowej policzka, grzybicze zapalenie jamy ustnej, zapalenie jeżyka, choroby miazgi zębowej i kanałów korzeniowych, ubytki próchnicowe, ubytki klinowe, obnażone szyjki zębów, bóle poekstrakcyjne z tzw. suchym zębodołem, zapalenie ozębnej, paradontoza i wrzodziejące zapalenie dziąseł, ból zębów.
 • Choroba uszu, nosa i gardła: zapalenie i grzybice przewodu słuchowego zewnętrznego, przewlekłe, rozlane zapalenie ucha zewnętrznego, ostre i przewlekłe, ropne zapalenie ucha środkowego i zewnętrznego, zapalenie ucha wewnętrznego, pooperacyjne, bakteryjne(gronkowcowe) stany zapalne i grzybicze ucha środkowego, stany pooperacyjne ucha środkowego z ropiejącą jamą pooperacyjną, zapalenie zatok przynosowych, zapalenie gardła, migdałków(nieżytowe zapalenie błony śluzowej gardła i migdałków, zmiany zapalne krtani z przerostem strun głosowych).
 • Choroby płuc i oskrzeli: zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie opłucnej, astma oskrzelowa atopowa, gruźlica płuc, profilaktyka grypy i zespołów przeziębieniowych.
 • Choroby serca i naczyń: choroba wieńcowa, choroba nadciśnieniowa, zwolnienie zatokowe, nerwice naczyniowe, zapalenie żył, miażdżyca tętnic, żylaki odbytu (hemoroidy), zapalenie naczyń chłonnych.
 • Choroba przewodu pokarmowego: choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, nieżyt żołądka i jelit, spastyczne i wrzodziejące zapalenia jelita grubego, szczeliny i zapalenia odbytu, wirusowe zapalenie wątroby, zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych, lamblioza.
 • Choroba kości i stawów: zapalenie szpiku kostnego, reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, gościec zwyradniający stawów i kręgosłupa.
 • Choroba układu nerwowo-mięśniowego:  rwa kulszowa, zespół bólowy korzeniowy.
 • Choroby kobiece:  bakteryjne, rzęsistkowe, grzybicze zapalenie błony śluzowej pochwy i szyjki macicy, zespół wypadania hormonalnego, rany po operacjach położniczych.
 • Choroby układu moczowo-płciowego:  zapalenie odmiedniczkowe nerek, zapalenie pęcherza moczowego i cewki moczowej, zapalenie pęcherzyków nasiennych, jąder i najądrzy, przerost i przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego.
 • Choroby gruczołów dokrewnych:  nadczynność i niedoczynność tarczycy, cukrzyca wtórna.
 • Choroby narządu wzroku: zapalenie rogówki, wrzód pełzający rogówki, zapalenie spojówek, zapalenie brzegów powiek, jęczmyk.
 • Choroby układu psycho-nerwowego: nerwica, zespoły depresyjne, choroba Parkinsona, progresywna dystrofia mięśni.
 • Schorzenia geriatryczne:  etanolowy ekstrakt propolisu zwiększa sprawność intelektualną i zdolność zapamiętywania u osób starszych oraz przyspiesza ich rekonwalescencję po przebytych chorobach.

Propolis jest bardzo wrażliwy na temperaturę. Ogrzany w temperaturze powyżej 40 C traci właściwości lecznicze. Propolis używany jest w swojej naturalnej postaci(oczyszczony), a także w formie granulek, proszku, tabletek, roztowrów alkoholowych(tinktura) olejowych i wodnych, a także w postaci maści, kapsułek, cukierków, aerozoli, mleka propolisowego, emulsji wodno-spirytusowych, mikstur, gum do żucia, pasty do zębów, mydła i innych.

Tinktury powstają przez rozpuszczenie propolisu w alkoholu w różnym stosunku do różnego procentowo alkoholu. Chcąc np. uzyskać 70% tinkturę propolisową zalewamy dobry, tzn. nieprzeterminowany, rozdrobniony (łatwo da się to zrobić po wcześniejszy, włożeniu go do lodówki lub zamrażarki) propolis , 96% spirytusem tak, aby pokrywał wsypany do ciemnego naczynia proszek czy też grudki. Naczyniem potrząsamy kilka razy dziennie przez okres ok. 2 tygodni, a następnie filtrujemy płyn przez gazę, zalewając pozostałości raz jeszcze ww. alkoholem na taki sam okres.

Uzyskaną tinkturę przechowujemy w miejscu pozbawionym światła, używając w tym stężeniu, 20-30 kropli, 2-3 razy na dobę, tak długo, jak długo zachodzi potrzeba. Zalaną ponownie alkoholem dawkę propolisu filtrujemy, a uzyskaną tinkturę z drugiego zalania łączymy z tą z poprzedniego. Nierozpuszczone resztki dopiero teraz wyrzucamy.

Jeśli uzyskana tinktura jest bardzo mocna, możemy ją rozcieńczyć niskoprocentowym alkoholem, lecz przy użyciu musimy wtedy zastosować odpowiednio więcej kropli lub zwiększyć częstotliwość przyjmowania.

Maść propolisową przygotowuje się z roztworu bądź proszku propolisowego z nośnikami, zwykle w kąpieli wodnej. W domowych warunkach jest ją bardzo trudno przygotować, dlatego sposobu przygotowania nie podajemy.

Czopki w skład których wchodzi propolis i sproszkowane masło kakaowe, stosuje się, najczęściej, w leczeniu układu moczowo-płciowego i hemoroidów.

Propolis nie posiada, tak jak miód czy pyłek, wartości odżywczych. Posiada natomiast bardzo silne i wielopłaszczyznowe działanie biotyczne. Dlatego stosowanie propolisu w lecznictwie jest bardzo rozległe, a wyniki wprost rewelacyjne. Dość powiedzieć, że propolis, jako lekarstwo, stosowano już w starożytnym Egipcie. M.in. używano go do mumifikacji ciał faraonów.

Niektóre osoby mogą być uczulone na propolis i nie mogą go stosować. Aby sprawdzić czy nie zachodzi uczulenie należy w miejscu, w którym nasz naskórek jest delikatny np. na przedramieniu, w pobliżu zagięcia łokcia, nałożyć nieco propolisu. Może to być propolis w czystej postaci, może być to proszek lub też maść czy tinktura. Przy pomocy opatrunku „przytrzymujmy” ten propolis przez okres kilku godzin, najlepiej przez cała dobę. Jeśli przez ten okres nie nastąpi reakcja uczuleniowa, tzn. nie będzie wysypki, możemy spokojnie propolisu używać.

Jak przeczytaliśmy propolis to nie byle jaki lek, dla tego zachęcam serdecznie do korzystania z jego niesamowitych właściwości

Kit pszczeli Propolis 50g Bałon

pozdrawiam Paweł 🙂