F-VIT C 1000

WITAMINA C JAKO PRZECIWUTLENIACZ-ANTYOKSYDANT

Witamina C

Witamina C jest z całą pewnością najbardziej znana szerokiej publiczności . Wszyscy doceniają zwłaszcza jej rolę w przeziębieniach i w pełni akceptują konieczność codziennego dostarczania jej z pokarmami . Witamina C pełni w organizmie wiele dobroczynnych funkcji, zwłaszcza na poziomie komórek nabłonkowych i śródbłonkowych, którym zapewnia integralność i szczelność . Jest niezbędna do regeneracji skóry, ponieważ uczestniczy w biosyntezie kolagenu. Jedna z jej najważniejszych ról polega na wspomaganiu czynności układu immunologicznego . Bierze również udział w produkcji neuroprzekaźników oraz we wchłanianiu żelaza i wapnia z przewodu pokarmowego .

Palacze papierosów potrzebują więcej witaminy C niż niepalący, ponieważ dym papierosowy szybko niszczy jej niewielkie rezerwy ustrojowe . Na niedobór witaminy C narażeni są również chorzy na cukrzycę, a to z powodu jej powinowactwa do insuliny. Skądinąd, niedobór witaminy C sprzyja również niestabilności insuliny we krwi po jej podaniu, w iniekcji . Aby przerwać to błędne koło, podaż witaminy C u cukrzyków powinna być większa, tym bardziej że wydaje się ona również zapobiegać rozwojowi zaćmy, jednego ze znanych i częstych powikłań cukrzycy. Rola witaminy C jako przeciwutleniacza jest już uznana w profilaktyce chorób układu krążenia i nowotworów płuc .

Witamina C ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia komórki . Krążąc swobodnie w przestrzeni wewnątrzkomórkowej, unieszkodliwia napotkane po drodze wolne rodniki, zanim zdążą dokonać szkód . Wydajność tego rodzaju „porządków” pozwala komórce zachować siły i witalność, potrzebne do produkcji energii i obrony przed czynnikami agresji . Witamina C współpracuje również z innymi przeciwutleniaczami komórkowymi, zablokowanymi przez wolne rodniki i pomaga im odzyskać sprawność działania . Szacuje się, że od witaminy C zależy do 18% potencjału przeciwutleniającego witaminy E i 13% potencjału beta-karotenu

Naturalne źródła: żółte, zielone i czerwone owoce i warzywa, a w szczególności : papaja, mango, cytrusy (pomarań- cze, grejpfruty, cytryny), brokuły, melony, brukselka, truskawki, papryka zielona i czerwona, kiwi, szparagi, winogrona, zielony groszek, cebula, natka pietruszki, szpinak, pomidory, rzepa.

Zapraszam do suplementacji witaminą C

pozdrawiam Paweł 🙂