wrotycz-pospolity_64921350335732

WROTYCZ (Tanacetum vulgare) niezwykłe zioło

Wrotycz był kiedyś szeroko uprawianym ziołem z wieloma tradycyjnymi, zastosowaniami leczniczymi, ale utracił łaskę w dzisiejszych czasach . Stosowane zioło w wielu celach, w tym jako środek przeciwbólowy,aby zabijać pasożyty, aby zabijać robaki. Wrotycz był także stosowany w celu złagodzenia bólu migrenowego bólu głowy, nerwobóle , reumatyzmu i dna moczanowego , meteoryzmu (wydłużonego żołądka z powodu uwięzionego gazu) i utraty apetytu. To za sprawą związku który zawiera wrotycz o nazwie tujon on jest odpowiedzialny za toksyczne działanie na pasożyty i robaki.

Wrotycz był kiedyś popularnym gatunkiem ziołowym, ponieważ jego zapach odstraszał owady. Nadal dobrym zwyczajem jest rozmieszczenie wrotyczu przez gospodynie, poza drzwiami kuchni i wokół ogrodu z tych samych powodów.  Może być stosowany zewnętrznie jako okład w leczeniu zakażeń skóry. Do przemywania twarzy na uporczywy trądzik, przed pójściem do lasu użyć na skórę odsłoniętą w formie spreju na bazie alkoholu – przeciw kleszczom i komarom. Wrotycz jest też używany jako środek zabijające różne pasożyty w ziemi, jako naturalny środek ochrony roślin, dział hamująco na inwazje chorób pleśniowych, grzybów oraz oczyszcza gleby z larw pędraków i opuchlaków.

 

Skutki uboczne wrotycza: Pijąc mocną herbatę z liści i kwiatów. Może to spowodować poronienie.  W dużych dawkach wrotycz szczególnie w alkoholu staje się gwałtownym drażniąco ziołem i wywołuje żylne przekrwienie narządów jamy brzusznej. Nie stosować przy alergii na wrotycz.

Tujon jest łatwo rozpuszczalny w alkoholach a nie rozpuszcza się prawie wcale w wodzie. Dla tego herbatka z wrotycza jest delikatniejsza od nalewki która ma działanie mocno przeciw pasożytnicze.

W Polsce jest zakaz picia wrotyczu można go używać tylko zewnętrznie.

serdecznie polecam Paweł 🙂